Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
środa, 23 styczeń 2019 16:01

Pomóż osobom narażonym na wychłodzenie

Napisane przez Źródło: Starostwo Nysa (tekst i foto www.powiat.nysa.pl)

Niskie temperatury stanowią zagrożenie szczególnie dla osób starszych, samotnych, nieporadnych życiowo oraz dla tych którzy nie mają dachu nad głową. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu....

Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest wyziębienie organizmu. Ty też możesz uratować życie, informując Policję czy Straż Miejską o osobach, które potrzebują pomocy. Taką możliwość daje również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Nie bądź obojętny!

MIEJSCA NOCLEGOWE DLA BEZDOMNYCH NA SEZON 2018/2019

Każdego roku, w chwili gdy termometry wskazują poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na ludzką krzywdę. To okres kiedy na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe przebywające na zewnątrz. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na Policję lub Straż Miejską. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Podjęta w porę interwencja i udzielona pomoc drugiemu człowiekowi może uratować jego życie. Oprócz telefonu alarmowego mamy również do dyspozycji Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która daje możliwość zgłaszania między innymi miejsc przebywania osób bezdomnych.

Funkcjonariusze z nyskiej komendy w codziennej służbie sprawdzają miejsca, w których przebywają bezdomni tj. dworce, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki, miejsca rzadko uczęszczane, czy opuszczone budynki. Napotkane osoby informują o ośrodkach pomocy oraz wskazują noclegownie.

Bardzo często osoby, które wypiły alkohol nie odczuwają zimna i przez co są narażeni na śmierć. Dlatego też apelujemy, aby nie przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że tacy ludzie wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Na wychłodzenie organizmu są także narażone osoby starsze, samotne, które z przyczyn choroby nie są w stanie poradzić sobie chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać swoje mieszkanie. Jeśli w naszej okolicy mieszka ktoś starszy, żyjący samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Pamiętajmy, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego sami możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policjanci apelują do mieszkańców o czujność i troskę o osoby, które nie są w stanie zapewnić sobie odpowiednich warunków do przetrwania trudnego okresu zimowego. Pamiętajmy, jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka - nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na Policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. Zgłaszajmy miejsca przebywania osób bezdomnych także za pomocą Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

źródło: KPP Nysa