poniedziałek, 16 wrzesień 2019 15:33

Za nami VIII edycja Święta Miodu na Paderewskiego

Za nami VIII edycja Święta Miodu, pierwsza w rozszerzonej formule. Sprawdzamy jak było i co do zaaferowania miały stragany. Kit, wosk, miody pitne – to tylko część asortymentu, który cieszył się dużym powodzeniem....

W tym roku za organizację wydarzenia oprócz Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, Diecezjalnego Domu Formacyjnego odpowiedzialne było Centrum Działań Wspólnych, Gmina Nysa oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie. Wspólnymi siłami udało się przygotować pierwsze duże wydarzenie na odnowionym Placu Paderewskiego. Pracownicy spółki EKOM już od soboty ustawiali wzdłuż ścieżek stragany, które wczoraj lokalni wystawcy wypełnili smacznym i ciekawym asortymentem.

Były m.in. pierogi z Włodar i Prusinowic, pierniki z Wilamowic i Kopernik oraz mnóstwo produktów pszczelarskich z lokalnych gospodarstw. – Jak zawsze największe branie miał miód lipowy, z którego słynie nasza okolica – mówi jeden z wystawców, Tomasz Kos. Do wyboru był miód w ozdobnych słoiczkach, a także pakiety idealne na prezenty, a w nich np. mieszanka miodów wielokwiatowych, gryczanego oraz spadziowego. Co jeszcze? Nie mogło zabraknąć soków z domowej spiżarni, a także potraw przygotowanych przez koło gospodyń wiejskich z Hajduk Nyskich. – Przywiozłyśmy flaczki z gruszki, a także gołąbki z sosem pomidorowym, praktycznie do godziny 15 wszystko zeszło – mówi Grażyna Kaczmarczyk ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Hajduki Nyskie. O kuszące z daleka zapachem gołąbki postarały się również gospodynie z Wilamowic.

Wiele z produktów posiadało znak „produktu lokalnego” Nyskiego Księstwa Jezior i Gór. Sami wystawcy i goście wydarzenia mówili, że to doskonała okazja do promocji naszych rodzimych przetworów i produktów rękodzielniczych. – Rośnie zainteresowanie lokalną produkcją i jest to znakomity sposób na zwiększenie dochodów gospodarstw – ocenia radny sejmiku wojewódzkiego, Antoni Konopka. – Trzymam kciuki za lokalne LGD, aby udało się stworzyć centrum produktu lokalnego. Na pewno Samorząd Województwa będzie wspierał tą inicjatywę.

Po południu piknik połączony z dożynkami parafialnymi został wzbogacony o wydarzenia kulturalne. Mieliśmy okazję posłuchać polsko-czeskich big bandów. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - "Przekraczamy granice."

Andrzej Babiński