piątek, 15 listopad 2019 10:01

Urodzin Wandy Pawlik w NDK

Napisał

W piątek 15 listopada w Nyskim Domu Kultury im. Wandy Pawlik uroczyście obchodziliśmy urodzin Wandy Pawlik. Na „Urodziny” przybyli: starosta nyski i uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie i Szkoły Podstawowej nr 5 pod opieka polonistek...

Program „Urodzin Wandy Pawlik w NDK” - 15 listopada

10.00- rozpoczęcie przy pamiątkowej tablicy (na zewnątrz)
10.15- odsłonięcie ściany Wany Pawlik
10.30- montaż słowno-muzyczny poświęcony Wandzie Pawlik
11.30- rozstrzygnięcie konkursu "Nyska Lilia Literacka"

2019 11 NDK urodziny WP wspomnienia 06

NDK przygotowało obszerną informację o swojej patronce na tablicy w holu wejściowym, w reprezentacyjnym miejscu, przy wejściu. W piątek odbyło się odsłonięcie tablicy poświęconej Wanzie Pawlik

2019 11 NDK urodziny WP sciana

Następnie zaproszeni goście przeszli na piętro. Tam na  scenie im. Jerzego Kozarzewskiego odbyła sie zasadnicza część wydarzenia. Montaż słowno-muzyczny poświęcony Wandzie Pawlik przygotowała Grażyna Zdanowicz z Fundacji Nasza Nysa, autorka publikacji o Wandzie Pawlik, we współpracy z Nyskim Domem Kultury oraz Zespołem Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie.

Na początku odsłuchaliśmy trzech piosenek patriotycznych, wprowadzających w nastrój wspominkowy.

2019 11 NDK urodziny WP piosenki 2

Ania Trytko zaśpiewała piosenkę "Historie zagubione"

2019 11 NDK urodziny WP piosenki 5

Ewa Chudoba zaśpiewała piosenkę "Gawęda o ziemi ojczystej",

2019 11 NDK urodziny WP piosenki 6

Sandra Wąsiel zaśpiewała piosenkę "Miasto"

Dziewczęta na codzień śpiewają w Nyskim Studio Piosenki prowadzonym przez Dariusza Orłowskiego.

2019 11 NDK urodziny WP widownia 3

2019 11 NDK urodziny WP widownia 6

Kanwą programu były wspomnienia Anny Pileckiej, córki Wandy Pawlik, związane z pierwszą powieścią pisarki „Spotkali się nad Nysaą”.

2019 11 NDK urodziny WP wspomnienia 08

Wspomnienia ilustrowały recytacje fragmentów powieści w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie. Uczniowie w ciekawy sposób zaprezentowali swoją interpretację prozy Wandy Pawlik.

2019 11 NDK urodziny WP recytacje 02

Szczególnie ciekawie prezentowała sie autorska, uwspółcześniona interpretacja przygotowań do studniówki w wykonaniu Anny Rezacz i Martyny Częstochowskiej.

2019 11 NDK urodziny WP recytacje 10

Recytuje Oliwia Hauzer

Uczniów przygotowały polonistki Alicja Młynarz i Agnieszka Pydych-Sobota, które od lat włączają sie w inicjatywy związane z Wandą Pawlik.

Impreza była też benefisem wystawy „Wanda Pawlik – nyska siłaczka” (teraz do obejrzenia w NDK). Wcześniej prezentowaliśmy ją też w „Rolniku”.

Na zakończenie Tadeusz Zdanowicz, prezes Fundacji Nasza Nysa, zaapelował do zgromadzonych uczniów i polonistek Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie o podjęcie działań mających na celu przyjęcia przez szkołę imienia Wandy Pawlik – wieloletniej nauczycielki (pionierki) tej szkoły.

2019 11 NDK urodziny WP wystawa 2

2019 11 NDK urodziny WP wystawa zw 2