Aktualności z Nysy

Polish Czech English German
poniedziałek, 28 lipiec 2014 00:00

Dni Twierdzy Nysa '2014 - bitwa na przedpolu Fortu II

Napisane przez Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto www.nysa.eu)

Dzień 26 lipca 2014r. zapisze się w historii. Prusacy i wojska napoleońskie zmierzyły się przed Fortem II w Nysie. Po południu ponad 10 tysięcy widzów mogło oglądać bitwę na przedpolu Fortu II . Była to już XIV edycja Dni Twierdzy Nysa...

Inscenizacja bitwy z czasów napoleońskich 

Ponad 10 tysięcy widzów mogło oglądać bitwę na przedpolu Fortu II. Około 300 żołnierzy w tym prawie 20 kawalerzystów z czasów napoleońskich pokazało kunszt wojskowy na placu boju. Były, huk z armat i broni żołnierzy, ataki kawalerii, zapach palących się budynków. W otoczeniu Fortu II można było obserwować obozowiska wojsk, palące się jeszcze ogniska, gdzie przygotowywano potrawy dla żołnierzy przed bitwą.

">

W czasie zaplanowanej według scenariusza inscenizacji oblężenia Nysy przez wojska napoleońskie z 1807r. zużyto ok. 120 kilogramów prochu. W zabudowaniach na polu bitwy byli nyscy chłopi, markietanki, pastor i zakonnik. Kto wygrał? Mimo zaciekłej obrony Prusaków żołnierze wojsk napoleońskich wygrali tę bitwę.

">

 Zdobycie twierdzy Nysa przez wojska Napoleona w 1807r. >>

Publiczność nagrodziła wszystkich brawami, burmistrz Jolanta Barska przyjmowała gratulacje za organizację XIV Dni Twierdzy Nysa od oficerów biorących udział w bitwie. Wśród wielu gości inscenizację obserwowali goście z partnerskich miast Ingelheim, Sumperka i Kołomyi, a także posłowie Janina Okrągły i Rajmund Miller, przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie Feliks Kamienik oraz część radnych Rady. Historycznie, wojska napoleońskie w 1807r. aż 114 dni oblegały Nysę nieustannie ją ostrzeliwując ciężką artylerią. Po tym wydarzeniu w mieście ocalało tylko pięć domów. Dopiero brak odsieczy z amunicją i żywnością zmusił Nysę do kapitulacji. Pamiątką tego oblężenia jest żeliwna kula w Domu Wagi Miejskiej. Na zakończenie wszyscy doskonale bawili się w Forcie II podczas festynu. Żołnierze odpoczywali po ciężkiej bitwie, turyści biesiadowali przy grochówce, kiełbaskach z grilla, zimnych napojach i zwiedzali podziemia fortu. Wszystkim przygrywał zespół Chudoba. Imprezę zabezpieczała medycznie Maltańska Służba Medyczna w Nysie.

">">

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Więcej zdjęć z bitwy na FB Miasto i Gmina Nysa - kilknij (archiwum.facebook.com)

Kronika Dni Twierdzy Nysa (od 2001r.) znajduje się na stronie: http://www.dni.twierdzanysa.pl

Bitwa morska na Jeziorze Nyskim 27 lipiec 2014

">

Artur Pieczarka rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nysie

Źródło: UMiG Nysa (tekst i foto archiwum.nysa.eu)